Poštovane kolege, U prodaji je prvo izdanje udžbenika Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, Anatomija karlice. Znali smo da ga pišemo za one koji su navikli samo na ono odabrano i najbolje. Trudili smo se da ne izneverimo Vaša očekivanja, a u tome su nam, svojim oštrim i slobodnim sudom, pomogli recenzenti ovog udžbenika, eminentni profesori Beogradskog Univerziteta: prof. dr Slobodan Malobabić, prof. dr Aleksandar Stefanović, prof. dr Laslo Puškaš i prof. dr Goran Vujašković, koji su čitali naše tekstove i studioznim pristupom svojim istančanim primedbama dali završni izgled ovoj knjizi. Zahvaljujemo mr Slavenki Kovačević i dr Jeleni Boljanović na pomoći pri izradi ilustracija i tabela koje je za ovo delo odabrao i tehnički obradio profesor Milisavljević. Želimo da Vam ukažemo na to, da znanje ne niče iz peska niti iz velegradskog obrazovanja, nego se osvaja upornim radom do konačnog posedovanja. I zato, NULA DIAS SINE LINEA, ne dozvolite da prođe dan u kome niste uradili ništa. Ovaj udžbenik smo pripremili u iskrenoj veri da će Vam biti od pomoći u sticanju znanja, koje će Vam dati neophodnu sigurnost u Vašem budućem profesionalnom angažmanu. Srdačno, Autori
Stalni napredak anatomije i nauke nas stavlja pred izazove neprestanog osavremenjivanja udžbenika. Pišući ovaj udžbenik oslanjali smo se na znanje koje smo sticali baveći se poslom koji volimo ali i na strane pisane anatomske izvore, pri čemu smo uvek nastojali da očuvamo kontinuitet i tradiciju beogradske škole anatomije koja nas je zadužila prvim udžbenikom anatomije na srpskom jeziku objavljenim 1923. godine. Tokom nastajanja ovog udžbenika bili smo suočeni sa brojnim stručnim i naučnim dilemama koje su teško razrešive. Sam odabir poglavlja u ovom udžbeniku je predstavljao izazov jer se pojedini organi ili strukture ne nalaze u dupljama ili prostorima uz koje su opisivani, mada su vidljivi unutar njih ili im se pristupa kroz njih. Takođe, bilo je neophodno napraviti ravnotežu između topografskog i sistemskog pristupa u izučavanju anatomije jer su oni usmereni prvenstveno prema hirurškim, odnosno internističkim medicinskim disciplinama. Verujemo da je ravnoteža između ove dve kliničke oblasti koje su stubovi medicine očuvana našim pristupom i da će naši studenti i kolege to prepoznati. Takođe, možda će se naši studenti ili kolege sa pretkliničkih disciplina zapitati zašto se u našem udžbeniku pojavljuju histološki ili ističu pojedini funkcionalni aspekti vezani za organe ili strukture. Razlog za ovo je naš pristup koji…
Nuklearna medicina je multidisciplinarna oblast medicine u kojoj se primenjuju otvoreni izvori jonizujućih zračenja, radioaktivni izotopi, u dijagnostici, lečenju i istraživanju različitih oboljenja i poremećaja. Najnovija dostignuća u ovoj oblasti omogućuju personalizovani pristup u dijagnostici i terapiji.Dinamički razvoj nuklearne medicine zahteva stalno osavremenjivanje i kontinuiranu edukaciju. Zbog toga se ukazala potreba za savremenim udžbenikom koji će studentima integrisanih akademskih studija na Medicinskom fakultetu Univerziteta u Beogradu pružiti nove informacije o personalizovanoj dijagnostičkoj i terapijskoj nuklearnoj medicini. Nuklearna medicina je peto izdanje udžbenika, prilagođeno planu i programu nastave integrisanih akademskih studija medicine na petoj godini studija. Cilj nastave je da se studenti upoznaju sa savremenom ulogom i značajem nuklearne medicine u kliničkoj praksi i osnovama istraživanja u ovoj oblasti.Za ilustracije u udžbeniku su korišćeni snimci i podaci iz Centra za nuklearnu medicinu Kliničkog centra Srbije, uz posebnu zahvalnost naučnom saradniku dr Leposavi Brajković, magistru nauka dr Nebojši Kozareviću i doc. dr Branislavi Radović.Udžbenik Nuklearna medicina izlazi iz štampe u godini velikog jubileja, 100 godina od osnivanja Medicinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Autori veruju da udžbenik na slikovit i savremen način pruža najnovije informacije o mogućnostima i ulozi nuklearne medicine u dijagnostici i lečenju različitih bolesti. Namenjen je studentima integrisanih akademskih studija…
Radiologija je široka i sveobuhvatna medicinska disciplina. Ubrzan tehnološki razvoj poslednjih decenija doprineo je njenom munjevitom napretku čineći je iz dana u dan sve kompleksnijom. Praktično, gotovo da ne postoji medicinska disciplina koja može da funkcioniše bez Radiologije. Pri tom, treba istaći da shvatanje i usvajanje principa radiološke dijagnostike i svakog pojedinog zabeleženog radiološkog materijala predstavlja prevashodno intelektualni izazov. Stoga, učenju napamet u ovoj disciplini mesta nema. U ovoj knjizi želeli smo da celovito i prilagođeno studentskom nivou prikažemo najvažnije dijagnostičke i interventno-radiološke postupke, indikacije za njihovu primenu, moguće nuspojave, komplikacije i očekivane ishode. Pri pisanju ovog udžbenika, jedan od osnovnih ciljeva bio nam je da ukažemo na izuzetan značaj postavljanja valjane indikacije za svako radiološko ispitivanje ili terapijsku proceduru. Ispravan stav i pravilna orjentacija u svakom određenom slučaju sprečavaju bespotrebna ispitivanja i moguće višestruke štete a u isto vreme najbrže vode do dijagnoze. U pisanju udžbenika učestvovali su skoro svi članovi Katedre i urednici im se zahvaljuju na savesnom i studioznom pristupu ovom odgovornom poslu i kvalitetno napisanim tekstovima. Svi mi koji smo učestvovali u pisanju ovog udžbenika zahvalni smo našim učiteljima i uzorima koji su imali želju i sposobnost da nam usade entuzijazam za rad i podučavanje u…
Publikacija „Medicinska statistika u R programskom okruženju” prikazuje osnove rada u okruženju programskog jezika R, njegovo korišćenje u pripremi, vizuelizaciji i statističkoj analizi podataka. Tekst u knjizi sadrži opise statističkih metoda, realne primere iz medicine i vodi korisnika kroz sve korake analize podataka: prepoznavanje tipa varijabli i uzorka, izbor i primena adekvatnog statističkog testa, interpretacija rezultata sa zaključkom, grafička prezentacija podataka. Publikacija je namenjena, kako istraživačima koji se po prvi put susreću sa okruženjem programskog jezika R, kao i sa primenom statističkih metoda, tako i iskusnim korisnicima. Knjiga je koncipirana tako da uz nju idu baze podataka i R skriptovi sa komandama za rešavanje svih primera i mogu se preuzeti sa sa internet stranice knjige: http://cibid.med.bg.ac.rs/publikacije/med.stat.R. Na taj način korisnici mogu ponoviti analizu korak po korak i imati pristup kompletnim izlaznim rezultatima. Za rad u R programskom okruženju i rešavanje primera iz knjige dovoljno je osnovno poznavanje rada na računaru. Knjigu možete prelistati ovde. Autori: Goran Trajković, Zoran Bukumirić.
Udžbenik je i u naučnom, i u teorijskom, i u metodološkom pogledu izraz najsavremenijih saznanja iz oblasti maksilofacijalne hirurgije. Udžbenik je namenjen specijalizantima maksilofacijalne hirurgije, otorinolaringologije, urgentne medicine, opšte medicine, plastične hirurgije i onkologije, kao i studentima medicine i studentima stomatologije.Knjigu možete prelistati ovde.
urednici: Sandra Grujičić Šipetić, Nebojša Lalić
Ova knjiga je drugo, prerađeno i dopunjeno izdanje pete generacije udžbenika iz oftalmologije za studente medicine. Knjiga predstavlja savremeni univerzitetski udžbenik koji je u potpunosti prilagođen nastavnom planu i programu iz oftalmologije u okviru integrisanih akademskih studija na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Udžbenik sadrži sva neophodna znanja iz bazične oftalmologije i najnovije informacije o dijagnostici i terapiji oftalmoloških oboljenja. Materija udžbenika podeljena je u dvadeset i dva poglavlja koja su logički povezana u jedinstvenu edukativnu celinu. Poseban kvalitet ovog udžbenika je veliki broj ilustracija i slika u boji kojima se omogućava bolje razumevanje teksta i lakše memorisanje činjenica kao bitan preduslov za kvalitetnije i dugotrajnije znanje. Ovo drugo izdanje udžbenika je prerađeno tako, da su dva poglavlja iz prvog izdanja izostavljena, kako bi se izbeglo nepotrebno ponavljanje činjenica a umesto toga ubačene su određene novine u oblasti dijagnostike i terapije (kornealna topografija, hirurško lečenje refrakcionih anomalija oka) i dopisano novo poglavlje o slepilu kao važnom socijalno-medicinskom i socijalno ekonomskom problemu. Udžbenik je namenjen prevashodno studentima medicine ali i lekarima opšte medicine i oftalmolozima koji se u svom svakodnevnom radu budu služili ovom knjigom kao dodatnim izvorom informacija. godina izdanja: 2015. urednici: Slobodan Golubović, Miloš Jovanović autor: grupa autora sa katedre…
godina izdanja: 2015. urednik: Ivana Petronić-Marković autor: grupa autora sa katedre fizikalne medicine obim: 164 str. format: A4 (29 cm), tvrd povez štampa: kolor
godina izdanja: 2004. glavni urednik: Živan Maksimović urednici: Lazar Davidović, Dušan Kostić, Slobodan Cvetković obim: 535 str. format: B5 (24 cm), meki povez štampa: crno-bela